Skip to main content
Logo of EURAXESS
Czech Republic

Nikolay Kotov: Vízum jsem získal rychleji a pohodlněji díky EURAXESS

 

Nikolay Kotov:

Vízum jsem získal rychleji a pohodlněji díky EURAXESS

Nilolay_Kotov

V jaké chvíli ses rozhodl, že se chceš odstěhovat z Ruska?

V době, kdy jsem studoval inženýrský obor a přemýšlel o doktorátu. Učili mě dobří profesoři a lektoři, ale vybavení, které jsme používali, bylo velmi zastaralé. Můj vedoucí mi nabídl šanci zúčastnit se kurzu UNESCO IUPAC, který umožňuje studentům absolvovat desetiměsíční kurz v České republice – byla to dobrá příležitost, jak poznat ČR, zjistit, co tu můžu dělat, jestli se mi tu líbí a jestli tu můžu navázat užitečné kontakty s dalšími vědci. Takže jsem sem přijel na deset měsíců a poté se tu rozhodl zůstat a udělat doktorát.

Jaká byla tvoje očekávání, když jsi poprvé zjistil, že jedeš do České republiky?

Byl jsem v Praze předtím několikrát a jako turistovi se mi líbilo jak město, tak země. Věděl jsem tedy, co můžu očekávat od místních lidí – mám Čechy rád, jsou velmi hodní a nápomocní. Očekával jsem, že objevím nějaká nová témata, jelikož jsem se zabýval lékařskou fyzikou a nyní pracuji s polymerovou chemií. Byl jsem zvědavý, co tu objevím, a těšil jsem se, že získám nové zkušenosti v neznámém ústavu, nové znalosti a nové vědecké kontakty.

Bylo snadné se přestěhovat do ČR?

Pro mě ano. Během deseti měsíců, kdy kurz probíhal, jsme měli ubytování v hotelu a zůstal jsem tam i chvíli potom, ale po dvou letech jsem potřeboval trochu víc soukromí a mohl si dovolit pronájem bytu, takže teď žiji v bytě se třemi kamarády, což je moc fajn.

A co nutná administrativa, bylo to snadné?

Získat poprvé vízum bylo trochu složité, převážně kvůli tomu, že se objevily problémy se získáním potřebných dokumentů v Rusku. Organizátoři kurzu mi ale velmi pomohli, zprostředkovali kontakt s EURAXESS, který mi s celou záležitostí pomohl, a vízum jsem získal rychleji a pohodlněji. Párkrát jsem si musel vízum měnit, když jsem se stěhoval a dostal novou pracovní smlouvu. A vždy mi se vším pomohli.

Jak vnímáš český život? Byl to velký kulturní šok?

Pro mě moc ne, neboť jsem tu už několikrát byl. Jídlo je trochu jiné, ale je velmi chutné. Rád chodím s přáteli do restaurace na vepřové koleno. Je tu mnoho dobrých restaurací. Když jedeme na výlety, ať už s EURAXESS nebo sami, narážíme na plno zajímavých a krásných míst. Vždycky se také blízko najde podnik, kde se můžeme dobře najíst, je to skvělé. Jediný problém tu mohou mít vegetariáni, vzhledem k tomu, že Češi mají rádi maso, příliš vegetariánských možností tu není.

Řekl bys, že máš hodně českých přátel?

Mám několik přátel, se kterými chodím na pivo, a snažím se učit česky tím, že si s nimi povídám. Většina mého výzkumu je v angličtině a mám tu víc přátel, kteří nejsou Češi, protože jsem je poznal na jazykovém a IUPAC kurzu. Také mám ale dobrý vztah s českými kolegy z ústavu.

Jak ti jde čeština?

Jelikož mluvím slovanským jazykem, je docela snadné porozumět češtině při čtení nebo poslouchání, i když občas je význam jiný a může to být matoucí. Trošku česky umím a řekl bych, že většina lidí mi už rozumí. Asi bude těžké se češtinu naučit na úrovni rodilého mluvčího, ale není složité se ji naučit natolik, aby se byl člověk schopen domluvit v každodenních situacích. Je to moc hezký jazyk.

Jezdíš domů do Petrohradu často?

Bohužel je to docela drahé, a tak je pro mě složité jet domů víckrát než dvakrát za rok. Moje rodina mě jezdí navštěvovat, kdykoliv se jim povede získat vízum. Občas si vezmu dovolenou, abych s nimi jel někam jinam. Bohužel to ale není moc často, jelikož všichni také pracují, a tak není moc času.

Přemýšlíš občas, kde bys teď byl, kdybys nepřišel do Prahy?

Upřímně, to si dokážu představit! Chtěl jsem jet do zahraničí, ale kdybych zůstal v Rusku, tak bych pracoval ve vědě v mezinárodní společnosti, protože umím anglicky, a tak by to pro mě byla nejlepší možnost.

Myslíš, že se v budoucnu vrátíš do Ruska, nebo budeš chtít někam jinam?

Doktorát dokončím za dva roky, ale rád bych tu zůstal. Nicméně by mi nevadilo, kdybych na post-doktorandskou pozici jel někam jinam na rok nebo dva. Žádné plány zatím nemám, mám dost času. Mám přítelkyni z Ukrajiny, která tu chce také zůstat. Je výzkumnicí v oboru chemie a já jsem fyzik a tyto dva pohledy na věc nás inspirují k novým oblastem výzkumu.

Jak se v ČR žije tvé přítelkyni?

Velmi se jí tu líbí. Z vědeckého hlediska tu má velmi dobré místo, přístup k různým grantům, které jí pomáhají s prací na vlastním výzkumu a otevírají řadu možností. V jejím ústavu je fajn komunita a má příležitost navštěvovat konference, které pomáhají sdílet nápady s ostatními vědci.

Máš pocit, že jsi v ČR v rámci své vědecké kariéry objevil novou oblast?

Rozhodně jsem neočekával, že budu pracovat na tom, na čem zrovna pracuji – je to polymerová věda, což není mé původní zaměření. Jak jsem již řekl, jsou to nové příležitosti a nové horizonty a samozřejmě nové problémy, se kterými se musíte vypořádat, ale když je překonáte, cítíte radost a úlevu a to vás inspiruje k dalšímu výzkumu.

Zmínil jsi, že občas se svými přáteli cestuješ po ČR. Máš nějaká oblíbená místa nebo činnosti?

Rád jezdím na snowboardu a věnuji se sjezdovému lyžování – v zimě jezdím do lyžařských oblastí z Prahy autobusem. Také mám rád pěší turistiku a navštěvuji české zámky. Občas mi venkov připomene místo, kde jsem se narodil. Je to krásná země s krásnými pamětihodnostmi.

Máš oblíbené místo pro odpočinek?

Můj gauč! Mám rád hrad Bezděz a zámek Hluboká nad Vltavou, jsou méně turistické než například Karlštejn. Rád se na ně dívám z různých úhlů pohledu a stejně tak rád je navštěvuji. Tyto krátké výlety jsou velmi osvěžující.

Chodíš v Praze do divadla, na koncerty nebo na nějaké další akce?

Rád chodím do kina a taky do Národního divadla a Státní opery. Nejlepší, co jsem tu viděl, byla Rusalka od Antonína Dvořáka, bylo to úžasné. Také rád čtu knihy od různých autorů, studuji, nejenom vědu, protože myslím, že je důležité mít všeobecný přehled v různých oblastech. V této době nestačí studovat jen biologickou chemii nebo fyziku, aby byl člověk schopný se na svůj problém podívat ze správné strany a vyřešit ho, ale mít všeobecný přehled.

Co bys řekl člověku z Petrohradu, který by přemýšlel o stěhování do České republiky?

To je hodně subjektivní. Člověk nemusí mít v oblibě ČR a může například preferovat Španělsko nebo Itálii, ale doporučuji sem přijet a rozhlédnout se, protože tu lze dělat spousta věcí a je tu mnoho dobrých ústavů a výzkumných příležitostí. Češi jsou docela komunikativní a interaktivní a pro slovanské národy je snadné se navzájem domluvit, takže je tu dobré místo pro to, aby člověk budoval svou výzkumnou kariéru. Za mě mohu rozhodně doporučit!

Co tě čeká v příštím roce?

Bude rušný jako všechny ostatní, ale těším se na dokončení doktorátu a doufám, že tu budu moci zůstat a pokračovat se svým výzkumem, jestliže se najde správná příležitost.

Chodíš do kurzů češtiny EURAXESS, byl jsi na některých pořádaných výletech a rovněž jsme mluvili o pomoci se získáním víza. Myslíš, že je zde něco dalšího, co mohou nabídnout?

Bylo by dobré organizovat nejen výlety za kulturou, ale také setkání týkající se výzkumů, na kterých pracujeme. Také by bylo fajn, kdyby nám pomohli se seznámit s vědci působícími v ostatních ústavech.